Teoretycznie, amator może samodzielnie zamontować folię na okno, postępując zgodnie z instrukcją. Jednakże, jeśli montaż musi być przeprowadzony na zewnątrz, będą Ci potrzebne wiedza i umiejętności w pracy z folią przy użyciu specjalnej metody.
Jeżeli powierzchnia okna to szyba izolacyjna lub termoizolacyjna, potrójne szyby lub szyba wypełniona gazem, szyba bezpieczna laminowana lub przyciemniana, okno dachowe należy zastosować folię zewnętrzną.
Tylko w ten sposób można uniknąć naprężeń termicznych, które mogą prowadzić do pęknięcia powierzchni szklanej.
W przypadku szyb pojedynczych, bezbarwnych możliwe jest zastosowanie folii lustrzanej wewnętrznej.
Folia lustrzana to w zasadzie najciemniejsza wersja silnie odbijającej światło srebrnej folii przeciwsłonecznej. Właściwości (efekt lustra, ochrona przed promieniowaniem UV i odblaskami, redukcja ciepła) są więc identyczne.Tylko w ten sposób można uniknąć naprężeń termicznych, które mogą prowadzić do pęknięcia powierzchni szklanej.
W przypadku szyb pojedynczych, bezbarwnych możliwe jest zastosowanie folii lustrzanej wewnętrznej.
Działanie folii lustrzanych można porównać z funkcjonowaniem okularów przeciwsłonecznych.
Jeśli pomieszczenie wieczorem jest oświetlone, folia lustrzana nie zapewnia już żadnej ochrony z zewnątrz. Gdy zostanie zapalone światło, działanie folii odwraca się – z zewnątrz wnętrze jest w pełni widoczne, od środka tworzy się na powierzchni szyby lustro. W tym przypadku konieczne jest zastosowanie dodatkowych żaluzji lub rolet w celu uzyskania ochrony prywatności.
W przypadku szyb pojedynczych, bezbarwnych możliwe jest zastosowanie folii lustrzanej wewnętrznej.
Folie lustrzane mają najwyższą ochronę cieplną spośród wszystkich folii przeciwsłonecznych, przy czym folia zewnętrzna ma najsilniejszą redukcję ciepła niż folia wewnętrzna. Dzięki zamontowaniu folii lustrzanej można znacznie poprawić klimat w pomieszczeniu, ponieważ można uzyskać redukcję temperatury o kilka stopni w pomieszczeniach.